Reklama


Pola Negri, Jadwiga Smosarska czy Hanka Ordonówna… Prawdziwe gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, diwy ekranu i sceny. Kobiety intrygujące, czasami tajemnicze i wycofane, czasami ekscentryczne i porywające za swym spojrzeniem tłumy. Muzy artystów, bohaterki skandali i najpiękniejsze damy warszawskich bali. Kolektyw projektancki WEAVE pokusił się o swoją interpretację tego okresu w modzie i sztuce.

O takich kobietach pisano wiersze, portretowano je na obrazach, tworzono dla nich role filmowe. Do tego szalonego i dynamicznego okresu odwołuje się aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie. “Spragnieni Piękna” to wyjątkowy zbiór dzieł, który ma przypomnieć entuzjazm, radość, przemiany i potrzebę piękna tego okresu w polskiej historii.

Wystawa jest jednym z elementów całego projektu organizowanego przez Muzeum Narodowe i Stowarzyszenie “Przyjaciele MNW”. To koło pasjonatów, z okazji 100-lecia istnienia samego stowarzyszenia, wpadło na pomysł, aby wrócić do tradycji wspaniałych bali karnawałowych dla warszawskiej society i połączyli to z modą. Bo cóż innego jak moda pasuje jak ulał do wystawnego balu. Towarzyszenie zaprosiło 10 projektantów, wielkie nazwiska polskiej mody i markę WEAVE do stworzenia wyjątkowych sukien, inspirowanych właśnie sztuką (i modą) lat 20. i 30. Pokaz kreacji odbył się w zeszły czwartek, w Łazienkach Królewskich, w restauracji Belvedere. Po pokazie podczas bankietu zaproszone Panie licytowały zaprezentowane sukienki - dochód z ich sprzedaży zasili Muzeum Narodowe. 

Inspiracji do projektu sukni WEAVE dostarczyła atmosfera tamtych lat i cykl linorytów Stefana Szmaja, zatytułowany “Topole”. Linia sylwetki jest strzelista, niemalże graficzna, tak jak tytułowe topole w dziełach Szmaja. Nagie ręce i plecy, obniżona talia to kwintesencja lat 20. Skontrastowane tkaniny wykorzystane do stworzenia tego modelu mają za zadanie podkreślić autorską interpretację tematu. Ciężki, tłoczony żakard, zdobiony dodatkowo ręcznie naszywanymi szklanymi koralikami, w połączeniu z trójwymiarowym dołem z piór jest skontrastowany ze zwiewną, transparentną, plisowaną tkaniną.

Kulminacją projektu “Spragnieni Piękna” będzie bal w Muzeum Narodowym, który odbędzie się 27 lutego 2017 roku. Jedną z sukien na muzealnym parkiecie wśród innych tańczących dam będzie suknia WEAVE i jej szczęśliwa właścicielka.

Kolekcje WEAVE są dostępne w butiku na ul. Śniadeckich 17, a także na stronie internetowej www.madebyweave.com

Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Blue Oranges Red

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Spotlight3

Background Color

Spotlight4

Background Color

Spotlight5

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction